Almanya’da Döner Enflasyonu Hükümeti Korkuttu: “Düşürün Döner Fiyatlarını!”

Dünyayı saran enflasyon sorunu Almanya’da artan döner fiyatlarını toplumsal sorun haline getirince hükümet olaya el atmak zorunda kaldı.

Türk nüfusunun en yoğun olduğu Avrupa ülkesi olan Almanya’da kendine özel bir lezzetiyle popüler yemekler arasında olan döner fiyatları hızlı bir şekilde yükselince tepkiler de arttı.

Almanya hükümeti resmi Instagram hesabından yapılan açıklamada, döner fiyatlarını suçlusu Rusya-Ukrayna savaşı oldu. Savaşın etkisiyle özellikle enerji maliyetlerinin artmasıyla fiyatların da yükseldiği belirtildi. 

Hükümet Instagram hesabından yapılan açıklama, fiyatların ucuzlayacağına dair bir söylemde bulunmayacaklarını ifade ettiler.

Resmi hesabın paylaşımda kapak resmi döner fiyatlarından yakınanların söylemlerini oluşturdu: “Valla bu döner benim kiramdan pahalı.”

‘Olaf Scholz, bir döner için 8 euro ödemek zorundayım lütfen fiyatları düşürün lütfen sadece döner değil diğer her şeyi ailem artık karşılayamıyor.’

‘Döner neden bu kadar pahalı oldu?’ 

‘Lütfen Bay Scholz, lütfen döner fiyatlarını düşürün bir döner için 9 euro ödüyorum ve organik bile değil.’

‘Selam aleyküm Merkez, bir döner 2 euro veya 3 euro yapın.’

‘Döner fiyatlarının çok yükseldiğini söylemeliyim. Bir öğrenci olarak her gün bir döner kebap almak neredeyse imkansız, bu yüzden sizden bir döner fiyat kısıtlaması getirmenizi rica ediyorum.’

Hükümet de paylaşımında, “Bir döner satın alırken, ekmek, sebze, falafel veya et için de ödeme yaparsınız ve daha pahalı hale geldiler.” ifadelerini kullandı.

Paylaşım metninde, ‘Siz sordunuz biz bugün cevapladık: ‘Döner neden bu kadar pahalı oldu?” derken, ‘Birçoğunuz bize daha ucuz fiyatlar isteyen mesajlar gönderiyorsunuz. Fiyatların neden yükseldiğini – ve artan fiyatlar karşısında (sadece döner değil) siyasetin neler yapabileceğini özetledik.’ şeklinde açıklama yaptı.

“Tüketici fiyat endeksi (TÜFE-enflasyon), gıda fiyatları tam olarak 2021’e oranla 2022’de yüzde 13,4 oranında arttı.”

“Ayrıca döner, tedarik maliyetleri, maaşlar, dükkan kirası ve her şeyden önce enerji harcamaları içerir. Bu maliyetler Rus savaşının bir sonucu olarak arttı.”

Hükümetin bu konuda ne yaptığını da şöyle açıkladılar:

Siyaset ne yapıyor?

Federal hükümet küçük işletmelere enerji maliyetlerinde yardımcı oluyor. Dönercilere de. Döner daha ucuzlayacak mı? Kesin olarak söylemek henüz mümkün değil.

Ancak: 

Yardım paketleri fiyatları yükseldikçe herkese destek oluyor.

İşte Almanya hükümetinin döner açıklaması ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*