Avrupa’dan Faiz Kararı Geldi: Merkez Bankası Bildiği Yoldan Dönmedi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranını dünkü karşılıklar sonrasında beklentiler farklılaşsa da 50 baz puan artırdı.

ECB, tüm politika faizlerini 50 baz puan yükseltti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugün yapılan Yönetim Konseyi toplantısında 3 politika faizini de 50’şer baz puan yükseltti. Yapılan bu artırım ile birlikte mevduat faiz oranı yüzde 2,50’den yüzde 3,00’a çıktı.

“Enflasyonun çok uzun süre için çok yüksek kalması öngörülüyor” değerlendirmesi yapan ECB, gelecekteki politika faizi kararlarının ekonomik ve finansal verilere bağlı olacağını vurguladı.

Yönetim Konseyi toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, yüksek seviyede belirsizliğin Yönetim Konseyi’nin politika kararlarına verilere bağlı yaklaşımın önemini güçlendirdiği ifade edildi.

ECB açıklamasında, cari piyasa gerilimlerinin yakından izlendiği belirtilirken, ‘Euro Bölgesi’nde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak gerektiğinde yanıt vermeye hazırız’ ifadeleri yer aldı. Banka, Euro Bölgesi bankacılık sektörünün ‘dayanıklı’ olduğunu belirtirken, güçlü sermaye ve likidite pozisyonlarına sahip olduğunu ifade etti.

Dün Credit Suisse paniğiyle sert gerileyen euro/dolar paritesi, bugün de karar sonrasında hareketlilik yaşadı. Parite kararla birlikte 1,061 seviyesinden 1,055 seviyesine gerilerken, sonrasında 1,058’de dengelenmeye çalıştı.

Almanya’da da 10 yıllık tahvil faizi artarak getirisi yüzde 2,134 seviyesine kadar yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir