CHP’li Özkan: Gazeteciler serbest bırakılana kadar soracağım, çadırlar nerede?

ANKARA – Osmaniye’de ‘Mutlu Şehir Osmaniye’ sayfası yöneticisi gazeteci Ali İmat ve kardeşi gazeteci İbrahim İmat, depremzedelere yardım için gelen çadırların bekletildiği iddiasını içeren sosyal medya paylaşımının ardından ‘Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasıyla tutuklandı.

CHP Genel Başkan Baş Danışmanı Tuncay Özkan, Osmaniye’de sosyal medya üzerinden soru sordukları için tutuklanan gazeteciler hakkında açıklama yaptı. Özkan, “Gazeteci İbrahim İmat ile Ali İmat serbest bırakılana kadar sordukları soruları hatırlatmaya devam edeceğim Osmaniye’de depremzedelere dağıtılması gereken çadırların akıbeti nedir?” dedi.

‘İBRAHİM İMAT VE ALİ İMAT TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ’

Özkan, Maraş merkezli depremin 6. gününde 9 tır sahra çadırı ve 100 adet 12 metre kare çadırın Osmaniye Belediyesi’ne teslim edildiğini ve bu çadırların Osmaniye Belediyesi’ne ait Asfalt ve Beton Şantiyesi’nde tutulduğu iddiasını hatırlattı. Depremzedelere dağıtılması gereken çadırların depolarda bekletiliyor olmasının vahim bir iddia olduğunu söyleyen Özkan, çadırları Osmaniye Belediye Başkanı’na soran gazeteciler İbrahim İmat ile Ali İmat’ın tutuklanarak cezaevine gönderildiğini hatırlattı.

‘GERÇEKLER ENKAZ ALTINDA BIRAKILAMAZ’

“Halka karşı sorumluluğunun bilincinde olan her gazeteci, bu vahim iddiayı muhatabına sormakla yükümlüdür. Bu bir tercih değil zorunluluktur, yurttaşlık görevidir” diyen Özkan açıklamasında şunları kaydetti:

“Deprem faciasının ilk günlerinde, arama kurtarma çalışmalarıyla yurttaşlarımıza hayat ışığı ulaştıran kurtarma ekiplerimizin çabaları ne kadar kutsalsa, afet bölgesinde gerçekleri halka ulaştırma çabasında olan gazeteci meslektaşlarımın çabaları da bir o kadar kutsaldır. Gerçekler enkaz altında bırakılamaz. Mesleğini icra eden gazetecilere terör suçlusu muamelesi yapmayı alışkanlık haline getiren AKP iktidarı, afet günlerinde dahi basın mensuplarına olan düşmanlığını dizginleyememektedir. AKP iktidarı, gerçeklerden korkmakta ve gerçeklere karşı mücadele etmektedir. Gazeteciler İbrahim İmat ile Ali İmat’ın gündeme getirdiği sorular yanıt beklemektedir. Enkaz altında bıraktığınız kentlerin, üzerini örtmeye çabaladığınız gerçeklerin hesabını vereceksiniz. Türk milleti adına karar verenlerin, Türk milleti adına soru soranlara reva gördüğü bu adaletsizliğin günleri sayılıdır. Gazeteci İbrahim İmat ile Ali İmat serbest bırakılana kadar sordukları soruları hatırlatmaya devam edeceğim: Osmaniye’de depremzedelere dağıtılması gereken çadırların akıbeti nedir?”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*