Elazığ Stadı’ndan Atatürk isminin çıkarılmasına CHP’den tepki: Bu ülkeden Atatürk’ün adını silmeye kimsenin gücü yetmez

CHP Spor Kurulu Başkanı Kenan Nuhut, Elazığ Atatürk Stadı’nın adının Elazığ Stadı olarak değiştirilmesine tepki gösterdi. Nuhut, “Planlı, programı bir hafızasızlaştırma ve unutturma çabası içinde olanlara en iyi yanıtı, yüce Türk milleti 14 Mayıs’ta verecektir. Bu ülkeden Atatürk’ün adını silmeye kimsenin gücü yetmez” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Kenan Nuhut, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Elazığ Atatürk Stadı’nın adının Elazığ Stadı olarak değiştirilmesini eleştirdi. AKP iktidarının yıllardır sistematik olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün adını spor sahalarından kaldırmaya çalıştığını savundu. Nuhut, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 50’ye yakın stat ve salondan Atatürk adı kaldırıldı. Aynı çirkin senaryo Elazığ’da yinelendi. Yarım yüzyıl Türk sporuna hizmet eden Elazığ Atatürk Stadı’nın yenileme işlemi sonrası isminden Atatürk adının kaldırılması kabul edilemez. ‘Unuttuk, yanlışlıkla oldu’ gibi bahanelerin arkasına sığınılmasın. AKP iktidarı boyunca aralarında milli maçların da oynandığı Antalya, Konya, Kayseri Afyon, Bursa, Sakarya, Antakya, Rize, Giresun, Eskişehir’deki statlarımızdan Atatürk adını silmeye çalışmıştır.

“Milletin kalbinden silmeye gücü yetemeyecektir”

Son olarak da Elazığ Atatürk Stadı’ndan da Atatürk isminin kaldırılması, bu eylemlerin sistematik bir şekilde yapıldığının göstergesidir. AKP iktidarı son 22 yılda Atatürk’ün adını stadyumlardan salonlara, etkinlik alanlarından havaalanlarına kadar her yerden silmek istese de milletin kalbinden silmeye gücü yetemeyecektir.

“Planlı bir hafızasızlaştırma örneğidir”

AKP, statları yenilerken ‘beton’ rantına da çanak tutuyor. Stadyumlar, şehirlere ruhunu veren yapılardan biridir. Son dönemde spor tesislerini yenileme bahanesiyle beton ekonomisine hizmet eden, antrenör sayısı yetersiz, sporcu ile bağı olmayan yapılar inşa edildi. Statların merkezlerindeki kıymetli araziler yapılaşmaya açıldı. Oysa kentin kalbindeki spor tesisleri, insanların soluklandıkları alanlardı. Yeni stadyumlar, sadece 15 günden 15 güne kullanılan âtıl durumdaki yapılar haline geldi. Bu, planlı bir hafızasızlaştırma örneğidir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün isimlerini taşıyan yapılar, bağımsızlık mücadelemizin hatıralarını yaşatması açısından büyük önem taşımaktadır.

14 Mayıs seçimlerinde sandıktan çıkacak sonuçtan sonra Türk spor yönetimi de hak ettiği seviyeye çıkacaktır. 15 Mayıs’tan itibaren Türk sporu, milli değerlerine sahip çıkan, başarılarla dolu bir döneme girecektir.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir