Gazeteci Latif Şimşek’i döven sanığın cezası belli oldu

Televizyon programında Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile tartışan gazeteci Latif Şimşek’i dövdüğü iddiasıyla yargılanan Emrah Topal hakkında karar çıktı.

Mahkeme, sanık Topal’ı “Hakaret” ve “Kasten yaralama” suçlarından toplam 11 ay hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tarafların avukatları katıldı.

Sanık Emrah Topal’ın avukatı İsmail Işık, müvekkilinin olayla ilgili değilken tartışmayı görünce stüdyoya geldiğini, kavgayı aralamak için Latif Şimşek’i çekerek bir yere oturttuğunu, Şimşek’in ‘Sen kimsin?’ demesi üzerine eylemi gerçekleştirdiğini belirterek lehine hükümlerin uygulanmasını talep etti.

İKİ SUÇTAN CEZA VERİLDİ

Mahkeme, Emrah Topal hakkında “Tehdit” suçundan yeterli delil elde edilemediğinden beraat kararı verdi. Sanık Topal hakkında “Kasten yaralama” suçundan 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, sanık Topal’ı “Hakaret” suçundan ise 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın daha önce de kasıtlı suçlardan mahkumiyet kararı verildiği gerekçesiyle hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına hükmetti.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve gazeteci Latif Şimşek’in “müşteki” olarak yer aldığı iddianamede, 6 Ağustos 2022’de TV 100 adlı televizyon kanalında yayımlanan “Gündeme Dair” isimli, müşteki Latif Şimşek ve Milletvekili Cemal Enginyurt’un konuk olduğu program sırasında ikili arasında tartışma yaşandığı anlatılıyor.

Diğer program konuklarının tarafları sakinleştirmeye çalıştığı, bu sırada Emrah Topal’ın müşteki Latif Şimşek’i yumruk ve tokat atmak suretiyle saldırdığı aktarılan iddianamede, sanığın darp sırasında müştekiye ağır küfürler ettiği belirtiliyor.

İddianamede, tüm dosya kapsamına göre sanığın olay günü müştekinin vücudunun çeşitli yerlerine vurarak “kasten yaralama”, başkalarının da duyacağı şekilde sarf ettiği küfürlerle de “alenen hakaret” ve tehdit” suçlarını işlediği kaydediliyor.

Sanığın “kasten yaralama”, “alenen hakaret” ve “tehdit” suçlarından 1 yıl 1 ay 15 günden 5 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyordu. Olay nedeniyle tutuklanan sanık Emrah Topal’ın 21 Ekim 2022 tarihli ilk duruşmada tahliyesine karar verilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*