Hepimizin Merakla Takip Ettiği Yeni Nesil Dil Modeli ChatGPT’nin Yepyeni Versiyonu GPT-4 Nasıl Kullanılır?

OpenAI, yeni nesil dil modeli GPT’nin yeni ve en güncel versiyonu olan ve merakla beklenen GPT-4’ü piyasaya sürdü. Peki bu yeni modelin özellikleri nelermiş, nasıl kullanılır gelin hep birlikte bir bakalım… ? ?

Kaynak: https://www.makeuseof.com/how-to-use-…

Nedir bu yeni dil modeli GPT-4?

GPT-4, OpenAI tarafından geliştirilen yeni nesil dil modeli GPT ailesinin dördüncü ve en güncel versiyonu.

Viral AI chatbot ChatGBT’yi daha da ileri taşıyan GPT-3 modelinin takip edildiği yeni model GPT-4, GPT-3 gibi, metinler oluşturma, özetleme, çeviri yapmak, hatta şiir, müzik sözleri yazmak ve kurgu gibi yaratıcı yazılar oluşturmak için tasarlandı. Çok sayıda metin verisi üzerinde çalışabilecek şekilde geliştirildi.

Peki herkesin merakla beklediği GPT-4’e nasıl erişim sağlayabiliriz?

OpenAI, en yeni modeli GPT-4 modelini kullanmak için aylık 20 dolarlık bir abonelik gerekiyor. Bu, ücretsiz ChatGPT kullanıcıları için iyi bir haber olmasa da, ücretli aboneliğe geçmek için iyi bir neden gibi görünüyor. 

Zaten halihazırda ücretli plandaysanız, hesabınızın GPT modelini, GPT-3.5 eski sürümünden isteğe bağlı GPT-4’e yükseltebilirsiniz. Bu sayede her iki model arasında geçiş yapma seçeneğiniz de olmuş olur.

Ücretsiz kullanıcıların GPT-4 kullanabilmesi için öncelikle bir ChatGPT + aboneliğine ihtiyacı olacak.

  • ChatGBT’ye girin.

  • Arayüzün sol kenar çubuğunun alt kısmında, ‘Upgrade to Plus’ kısmına tıklayın.

Açılan, ücretsiz ve ChatGBT Plus planın gösterildiği küçük pencerede sağdaki yeşil butona basın.

Ardından, kredi kartı bilgilerinizi ve fatura bilgilerinizi sağlamak için bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Gerekli tüm bilgileri girin ve ödemenizi yapın.

  • Ödemeniz onaylandıktan sonra, artık ‘Default GPT-3.5’ ve ‘Legacy GPT-3.5’ modellerinin yanı sıra GPT-4 modeline erişiminiz olacaktır.

  • ChatGPT sohbet arayüzünüzdeki açılır menüden GPT-4 modelini seçin. Artık ChatGBT ile GPT-4’ü kullanmaya başlayabilirsiniz!

Eski modeller yerine GPT-4 modelini kullandığınızdan emin olmanın bir yolu, ChatGPT’nin yanıtlarından önce gelen OpenAI logosunun rengini kontrol etmektir.

GPT-3.5 model yanıtlarından önce yeşil-beyaz bir logo gelirken, GPT-4 yanıtlarından önce siyah-beyaz bir logo gelir.

Aylık 20 dolar veremem diyorsanız da sizin için GPT-4’e muazzam bir alternatifimiz var!

Şu anda GPT-4’ün ücretsiz sürümüne erişemeseniz de, OpenAI tarafından desteklenen ‘Bing AI Chat’i kullanabilirsiniz! Yani, eğer AI destekli Bing’i kullanıyorsanız, farkında olmadan GPT-4 kullanıyorsunuz aslında. 

Bing Chat’teki GPT-4 ile ChatGPT’deki GPT-4 arasındaki yanıtların kalitesindeki farktan endişe ediyorsanız da panik yapmayın.

Bing Chat’in GPT-4’ü ChatGPT sürümünden pek farklı değil. Hatta Bing daha güncel ve alakalı verilere erişim sağlıyor ve sonuç olarak daha güncel ve alakalı bilgiler üretebiliyor.

ChatGPT ise bilgi tabanının son tarihi ile sınırlı. Üstelik GPT-4’ün ChatGPT ücretsiz kullanıcıları için mevcut olup olmayacağı da henüz belli değil. Ancak iyi haber, OpenAI, GPT-4 modelini zaten üçüncü taraf geliştiricilerin kullanımına sunuyor, bu nedenle GPT-4 tarafından desteklenen üçüncü taraf uygulamalara ilerleyen zamanlarda erişim sağlanabilecek.

Peki o zaman GPT-4’ün çok daha iyi olduğu neden düşünülüyor?

GPT-4, yapay zeka dünyasındakilerin bir kısmının, bir arada gelmesini umduğu tüm özelliklere sahip değil. 

GPT-4 modelinin boyutunun GPT-3’ten önemli ölçüde daha büyük olacağı ve dolayısıyla performansını ve verimini artıracağı yönünde spekülasyonlar vardı.

Ancak OpenAI bu konuda herhangi bir bilgi yayınlamadı ve bazı eleştirmenler modelin GPT-3’ten çok daha gelişmiş olmadığına inanıyor.

Bu yeni dil modeli hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!??

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*