İzlerken Zevkten Dört Köşe Olacağınız 3 Yıla Damgasını Vuran Muazzam Filmler

Merhabalar. Sinemada pandemiden bu yana çok sağlam senaryolu filmlerle karşılaştık. Hikayelerin özgünlüğü ve görsel efektler bir araya gelince yine harika yapımlar ortaya çıktı. Bu içerikte son üç yıla damgasını vuran filmler listelenmiştir.

İyi seyirler dilerim.

1. Top Gun: Maverick (2022)

Otuz yıl sonra bile Maverick en iyi deniz havacı olarak sınırları zorluyordur. Ancak Top Gun’ın seçkin mezunlarını uçmak için bir göreve götürdüğünde geçmişinin hayaletleriyle yüzleşmek zorunda kalır.

Yönetmen: Joseph Kosinski

Oyuncular: Tom Cruise, Jennifer Connelly, Miles Teller

2. Everything Everywhere All at Once (2022)

ABD’de yaşayan orta yaşlı bir Çinli göçmen kadın, diğer evrenleri keşfederek ve önderlik edebileceği hayatlarla bağlantı kurarak tek başına evreni kurtarabileceği çılgın bir maceraya sürüklenir.

Yönetmenler: Dan Kwan, Daniel Scheinert

Oyuncular: Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Jamie Lee Curtis

3. Avatar: The Way of Water (2022)

Jake Sully, Pandora’da kurulan yeni ailesi ile yaşıyordur. Tanıdık bir tehdit daha önce başlatılanları bitirmek için geri döndüğünde, Jake evlerini korumak için Neytiri ve Na’vi Ordusu ile çalışmalıdır.

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

4. The Banshees of Inisherin (2022)

Hayat boyu arkadaş olan iki adamdan biri, ilişkilerini aniden sona erdirdiğinde kendilerini bir çıkmazda bulurlar ve her ikisi için endişe verici sonuçlarla karşılaşırlar.

Yönetmen: Martin McDonagh

Oyuncular: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon

5. All Quiet on the Western Front (2022)

Film, çok isteyerek savaşa katılmak isteyen ve 1. Dünya Savaşı sırasında Batı Cephesinde askerlik yapan genç bir Alman askerinin korkunç deneyimleri ve çektiği sıkıntıları ele alıyor.

Yönetmen: Edward Berger

Oyuncular: Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Aaron Hilmer

6. The Batman (2022)

Sadist bir seri katil Gotham’daki kilit siyasi figürleri öldürmeye başladığında, Batman şehrin gizli yolsuzluğunu araştırmak ve ailesinin durumunu sorgulamak zorunda kalır.

Yönetmen: Matt Reeves

Oyuncular: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Jeffrey Wright

7. Aftersun (2022)

Sophie, yirmi yıl önce babasıyla geçirdiği bir tatilin ortak sevinç ve özel melankolik anlarını hatırlıyordur. Filmde genç kızın gerçek ve hayali anılarında, tanımadığı adamla tanıdığı babayı uzlaştırmaya çalışırken yakaladığı boşlukları izliyoruz.

Yönetmen: Charlotte Wells

Oyuncular: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall

8. The Fabelmans (2022)

İkinci Dünya Savaşı sonrası Arizona’da büyüyen genç Sammy Fabelman, ergenlik çağına geldiğinde film yapımcısı olmayı arzular. Ancak çok geçmeden sarsıcı bir aile sırrını keşfeder ve filmlerin gücünün gerçeği görmesine nasıl yardımcı olabileceğini keşfeder.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Michelle Williams, Gabriel LaBelle, Paul Dano

9. Spider-Man: No Way Home (2021)

Örümcek Adam’ın kimliği artık ortaya çıkınca Peter, Doctor Strange’den yardım ister. Bir büyü ters gittiğinde diğer dünyalardan tehlikeli düşmanlar ortaya çıkmaya başlar ve Peter, Örümcek Adam olmanın gerçekte ne anlama geldiğini keşfetmeye başlar.

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Zendaya, Benedict Cumberbatch

10. Dune (2021)

Soylu bir aile, galaksinin en değerli varlığının kontrolünü ele geçirmek için bir savaşa girerken, varisi karanlık bir geleceğin getirdiklerinden rahatsız olur.

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya

11. CODA (2021)

Bir CODA (Sağır Yetişkinlerin Çocuğu) olarak Ruby, sağır ailesindeki tek işiten kişidir. Ailenin balıkçılık işi tehdit altındayken, Ruby kendini Berklee College of Music’teki tutkusunun peşinden gitmekle ailesini terk etme korkusu arasında kalır.

Yönetmen: Sian Heder

Oyuncular: Emilia Jones, Marlee Matlin, Troy Kotsur

12. Drive My Car (2021)

Tanınmış bir tiyatro oyuncusu ve yönetmen, Hiroşima’da Vanya Amca’nın yapımını yönetmesi için teklif aldığında karısının beklenmedik ölümüyle başa çıkmayı öğrenir.

Yönetmen: Ryûsuke Hamaguchi

Oyuncular: Hidetoshi Nishijima, Tôko Miura, Reika Kirishima

13. Nobody (2021)

Uysal bir aile babası, evi iki küçük hırsız tarafından soyulduktan sonra gerçek karakterini yavaş yavaş ortaya çıkarır ve bu, tesadüfen onu bir Rus mafya babasıyla kanlı bir savaşa sürükler.

Yönetmen: Ilya Naishuller

Oyuncular: Bob Odenkirk, Aleksey Serebryakov, Connie Nielsen

14. The Last Duel (2021)

Kral 6. Charles, Şövalye Jean de Carrouges’un yaveriyle olan anlaşmazlığını onu bir düelloya davet ederek çözdüğünü açıklar. Film, Yüz Yıl Savaşları’nın ortasında erkeklerin her alanda var olan gücünü, cesaretini ve adaletin kırılganlığını anlatıyor.

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Matt Damon, Adam Driver, Jodie Comer

15. No Time to Die (2021)

James Bond aktif hizmetten ayrılır. Ancak CIA’den eski bir dostu olan Felix Leiter yardım istemek için ortaya çıkıp Bond’u tehlikeli yeni teknolojiyle donanmış gizemli bir kötü adamın peşine düşürdüğünde huzuru kısa sürer.

Yönetmen: Cary Joji Fukunaga

Oyuncular: Daniel Craig, Ana de Armas, Rami Malek

16. Licorice Pizza (2021)

Film, 1973 yılında Alana Kane ve Gary Valentine’ın San Fernando Vadisi’nde büyümeleri, etrafta koşuşturmaları ve ilk aşkın hain yolculuğundan geçmelerinin hikayesini anlatıyor.

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular: Alana Haim, Cooper Hoffman, Sean Penn

17. Hamilton (2020)

Film, Amerika’nın önde gelen kurucu babalarından biri ve ilk Hazine Bakanı Alexander Hamilton’ın gerçek hayatını, orijinal Broadway oyuncu kadrosuyla anlatıyor.

Yönetmen: Thomas Kail

Oyuncular: Lin-Manuel Miranda, Phillipa Soo, Leslie Odom Jr.

18. Soul (2020)

New Yorklu bir caz piyanisti, hayatının konserine çıktıktan sonra birdenbire kendisini dünya ile öbür dünya arasındaki garip bir diyarda kapana kısılmış halde bulur.

Yönetmenler: Pete Docter, Kemp Powers

Seslendirenler: Jamie Foxx, Tina Fey, Graham Norton

19. The Trial of the Chicago 7 (2020)

Film, Chicago, Illinois’de 1968 yılında gerçekleştirilen Demokratik Ulusal Kongresi’ndeki ayaklanmayı kapsayan çeşitli suçlamalardan yargılanan 7 kişinin hikayesini konu alıyor.

Yönetmen: Aaron Sorkin

Oyuncular: Eddie Redmayne, Alex Sharp, Sacha Baron Cohen

20. Promising Young Woman (2020)

Geçmişindeki trajik bir olayla sarsılan genç bir kadın, tıp okumayı bırakmak zorunda kalıp çalışmaya başlamıştır. Dışarıdan hayatı durma noktasına gelmiş gibi görünen Cassie ikili bir hayat yaşamakta ve geceleri yolunun kesiştiği erkeklerden intikam almaktadır.

Yönetmen: Emerald Fennell

Oyuncular: Carey Mulligan, Bo Burnham, Alison Brie

21. Never Rarely Sometimes Always (2020)

Pennsylvania kırsalındaki bir çift genç kız, istenmeyen bir hamilelikten sonra tıbbi yardım almak için New York’a gider.

Yönetmen: Eliza Hittman

Oyuncular: Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin

22. Tenet (2020)

Tek bir kelime olan Tenet ile donanmış ve tüm dünyanın hayatta kalması için savaşan bir kahraman, gerçek zamanın ötesinde bir şeyde ortaya çıkacak bir görevle uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında yolculuk ediyordur.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki

23. The Invisible Man (2020)

Cecilia’nın istismarcı eski sevgilisi kendi canına kıyıp servetini ona bıraktığında, Cecilia onun ölümünün bir aldatmaca olduğundan şüphelenir. Bir dizi tesadüf ölümcül bir hal alırken Cecilia, kimsenin göremediği biri tarafından avlandığını kanıtlamaya çalışır.

Yönetmen: Leigh Whannell

Oyuncular: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Harriet Dyer

24. The King of Staten Island (2020)

Film, 11 Eylül’de babasını kaybeden Scott adındaki bir adamın o dönem yaşadıkları ve sonrasında stand-up dünyasına giriş hikayesi anlatılıyor. Scott günlerini ot içerek ve dövme sanatçısı olmayı hayal ederek geçirir, ta ki olaylar onu kederiyle boğuşmaya ve hayatta ilk adımlarını atmaya zorlayana kadar.

Yönetmen: Judd Apatow

Oyuncular: Pete Davidson, Bel Powley, Ricky Velez

Siz bu filmlerden hangilerini beğendiniz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir