“Keşkem yok” diyerek tartışma yaratmıştı: Kentin 4’te biri ya yıkıldı ya yıkılacak

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler Türkiye’yi derinden sarstı. 40 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği felakette yüz binlerce kişi yaralandı. Deprem karşısında Maraş dahil çevredeki 11 il adeta enkaza döndü. Depremden en çok etkilenen şehirlerden biri de Malatya oldu.

Malatya Valiliği, deprem felaketinden sonra şehirde ağır hasarlı bölge tespit etme çalışmalarına başladı. Valilik, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin ardından şu ana kadar yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı 89 bin 676 bağımsız bölümün tespit edildiğini bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, 126 bin 814 binanın olduğu kentte, 365 bin 45 bağımsız bölümün bulunduğu, yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı 31 bin 604 binanın bulunduğu belirtildi.

Şu ana kadar acil yıkılacak, yıkık ve ağır hasarlı 89 bin 676 bölümün tespit edildiği vurgulanan açıklamada, 70 bin 939 konut ile 14 bin 398 ticarethanenin yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu kaydedildi.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin ardından kentte 4 bin 34 çadırın kurulduğu, 35 bin 837 çadırın dağıtıldığı, 1982 de konteyner kurulduğu ifade edildi.

MALATYA BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN NE DEMİŞTİ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan geçtiğimiz günlerde Habertürk canlı yayınına katılarak gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayarak şehirdeki durum ile ilgili bilgiler vermişti.

Gürkan, Ersoy’un “2004’ten beri Belediye Başkanı olduğunuz Malatya’da neden bu kadar çok bina yıkıldı. Sorumlu olduğunuzu düşünüyor musunuz? Sorumlu olduğunuzu düşünüyorsanız istifa etmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna “Hiçbir zaman “keşke”si olmayan bir belediye başkanıyım” cevabını vermişti.

Gürkan daha sonra şöyle konuşmuştu:

“2004’ten beri Belediye Başkanıyım. Geçen zaman içerisinde hiçbir “keşke”si olmayan belediye başkanıyım. 2004’te geldiğimde eski Malatya diye tabir ettiğimiz yerde ilk etapta koruma amaçlı imar planı yaptım. Daha sonra oradaki yatar mimarilerin imar uygulamasını yaptım. 2014’e kadar o 15 bin nüfuslu belediyedeydik. O belediyede tek bir nüfus kaybımız bile yoktur. “Biz hatası olanın, hatasının bedelini ödemesini istiyoruz. Bostanbaşı bir tarım arazisi, buranın imara açılmaması gerekiyor. Geçmiş dönemde devletimizin kurumları vardı. Kimi bu konuda ihmali, kusuru, kastı bir şeyi varsa bu konuda gerekli adımları, kovuşturmaları başlatmış. İçeride alınan müteahhitler vardır.”

Gürkan’ın bu açıklamalarından sonra acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak belirlenen 89 bin 976 bağımsız bölümün tespit edilmesi tepkilere neden oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*