Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul trafiği: Gelecek Partili ve AKP’li isimlerle de görüşmüş

DEVA Partili isimlerle görüşmesiyle gündeme gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gelecek Partisi ve AKP’den isimlerle de bir araya geldiği ifade ediliyor. Söz konusu görüşme talebinin karşı taraftan geldiği, beş ay sonra yapılacak olan yerel seçimler ve ittifak olasılıklarının konuşulduğu belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın imzalı kulis haberine göre, görüşmelere katılan eski CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “CHP önemli bir parti olduğu için DEVA Partili, Gelecek Partili, İYİ Partili ve AKP’li birçok isim bu markanın çevresinde saf almak istiyor” bilgisini verdi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında kurultayın ardından farklı partilerden CHP’ye yüz binin üzerinde kişinin akın edeceğini belirten Tekin şunları söyledi:

“Bütün tartışmalara rağmen Kılıçdaroğlu 6’lı masanın devam etmesi konusunda açık tavır koydu. Önümüzdeki günlerde İstanbul’da çeşitli partilere mensup 100 bin kişi partimize katılacak. En çok da AKP’liler katılacak. CHP’nin kurumsal kimliğine talep var. AKP’liler de bu kimliğe geçmek istediklerini kendileri beyan etti. Türkiye’nin en güvenli limanı CHP’dir. Siyasi beklentisi olan baba ocağına gelecek. Herkesi baba ocağına davet ediyorum.”

Ne olmuştu? 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da DEVA Partisi’nin bazı ilçe başkanlarıyla gizlice görüştüğü, bu isimlere CHP’de kadro teklif edildiği ileri sürülmüştü. 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, söz konusu ziyarete tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu’na seçim öncesinde DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi’ne verilen 39 milletvekilinin hatırlatmasını yapan Emir şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sağın ıskartaya çıkmış, siyasi yaşamını tüketmiş aktörlerine partimizin önemli koltukları ikram edilerek sağdan oy alamayacağımızın onlarca örneğini yaşayarak gördük. Yerel seçim öncesinde Deva partili ilçe başkanlarının partimize devşirilmesinin arka planında siyasal/ideolojik bir yakınlaşma olduğunu düşünmek için hiç bir nedenimiz yok. Yeni bir “39 vekil vakası” hazırlığının yapıldığından kaygılıyız. Partimiz bir evvel kendi ilkelerine ve değerlerine dönmek zorundadır. Değişim şarttır.”

Görüşmeye dair ilk tepkisi, “Yazık, Yakışmadı Kemal Bey” şeklinde olan DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin de T24’e yaptığı açıklamada, “Ali Bey de inanamadı, üzüldü bu hadiseye. Aradık başkanları, onlar da teyit ettiler. Cumartesi günü sabah kahvaltı yapmışlar. ‘Bize değer verdi yanımıza geldi, bizi dinledi’ dediler. ‘Dolayısıyla istifa edip, cumartesi istifa edip CHP’ye katılım yapmayı düşünüyoruz’ dediler. Bir kenara not ediyoruz” demişti. 

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu’ndan DEVA Partili isimlere “gizli” ziyaret: Kadro teklif ettiği iddia edildi; CHP’den ilk tepki geldi!

TIKLAYIN – DEVA Sözcüsü İdris Şahin: Kılıçdaroğlu, ilçe başkanları ile görüşmüş, başkanlar istifa edeceğini söyledi, Ali Bey de inanamadı

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu ile görüşmüşlerdi: DEVA Partisi’nde istifa depremi

TIKLAYIN -DEVA’dan ayrılan ilçe başkanı: 20 bin kişi daha istifa edecek, yeni bir partiye geçeceğiz

TIKLAYIN – Babacan’dan Kılıçdaroğlu’nun DEVA’lı isimlerle görüşmesiyle ilgili ilk açıklama: Haberim yoktu; üzüldük ve şaşırdık

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir