Son dakika… İmamoğlu, CHP’nin yeni lideri Özel’i ziyaret etti!

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği, Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 38. Olağan Kurultayı hafta sonu yapıldı. İlk gün genel başkan seçimi oldu. Kurultayda 81 ilden bin 367 delege, yeni genel başkanın belirlenmesi için oy kullandı. Seçimde Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel’in yarıştığı seçim ikinci tura kaldı. İkinci turda 812 oy alan Özel, CHP’nin 8. yeni genel başkanı oldu. Bu sonuçla CHP’deki 13 yıllık Kemal Kılıçdaroğlu liderliği sona erdi. Dün, kurultayın ikinci gününde ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri yapıldı.

CHP, Özgür Özel öncülüğünde yeni döneme girecek ve 5 ay sonra 31 Mart 2024 seçimlerine gidecek.

İLK GÖRÜŞME

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel‘i ziyaret etti. İkili görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu için, “Aramızda kardeşlik ilişkisi var, bu ilişki bizi iktidara taşıyacak” diyen Özel, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ekrem Başkan için şöyle söylemek lazım. Hangi işin ucundan tutsa dört dörtlük yapan ve başarıyla sonuçlandıran birisi. Geçirdiğimiz kurultay sürecinde elbette herkes bu göreve talip olmak ister ama teklif etseniz herkesin iki kere düşünüp vereceği bir karardı. Sonuçta da Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bir ilk yaşandı. Kurultayın gergin olabileceği farklı zorlukların olabileceği biliniyordu. Ekrem Başkan bu güvene layık olduğunu ve bu işi en iyi yapabilecek kişi olduğunu gösterdi. Çok zor bir kurultayı çok başarılı şekilde yönetti. Ben kendisine özellikle teşekkür ediyorum. Genel Başkanımız kurultayda partimizi güvenli bir limana ulaştıracağım demişti. Tam da öyle oldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin en güvenli limanı, en yetkili olan kurultayıdır. Büyük bir nezaket içinde karşılıklı anlayış birliği için güzel başlayan kurultayımız güzel şekilde sonuçlandı. Ben şimdi buradan Ekrem Başkan’ımı yolcu edeceğim. Ama hep konuşulan bir şey vardı. Yıllardır aylardır bıktığımız bir şey. Ekrem Başkan’la aranızda nasıl bir ilişki var? Buradan şunu ifade edeyim. Biraz önce yukarıda kısa baş başa görüşmemizde de öyle bitirdik. Bizim aramızdaki ilişki, kardeşlik ilişkisi, kardeşlik hukuku ama bu kardeşlik hukuku Cumhuriyet Halk Partisi’ni çok güzel yerlere taşıyacak, Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşıyacak. Türkiye’yi güzel yerlere taşıyacak. İkinci yüzyılda Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e layık başarıları hep birlikte alacağız.”

‘KURULTAYIMIZ HAYIRLI OLSUN’

Görüşmenin ardından konuşan İmamoğlu ise şunları söyledi:

“Divan Başkanı olarak kendilerini ziyaret edip sürece dair hem teşekkür ettiğini hem de bilgi aktardığını vurgulayan İmamoğlu, Dualarımız hep neydi? Bir olalım. Birlikte olalım ve kusursuz, sıkıntısız hiç kötü anılacak tarafı olmayan bir zaman dilimi geçsin. Çünkü yüzüncü yılındayız cumhuriyetimizin. Yüzüncü yılındayız partimizin. 38’inci kurultayı yeni yüzyılın ilk günleri. Böylesi bir ortamda bana kurultay başkanlığı nasip oldu. Kendi adıma çok gururluyum onurluyum. Aynı zamanda kurultay çok nezaketli, çok dengeli, seviyeli geçti. Ben buradan önceki dönem Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na yürekten teşekkür ediyorum. Kendilerini de yakın zamanda ziyaret edip kurultay sürecine dair hem düşüncelerimi hem de teşekkürlerimi kendisine sunacağım. Bu kapsamda bugün de sekizinci genel başkanımız Özgür Özel Genel Başkanımızı ziyaret ettim ve kurultayla ilgili kendilerine düşüncelerimi ve süreçlere dair bilgi görevimin bitirmiş oldum. Genel başkanımdan izin isteyerek İstanbul’a görevim, diğer görevin başına dönüyorum. Kendilerine teşekkür ederim, kabulleri için güzel bir buluşma oldu Kurultayımız hayırlı olsun. Genel başkanımızın bu da görev dönemi hem Cumhuriyet Halk Partimize hem Türkiye’nin siyaset yaşamına, demokrasisine ve milletimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir