Ünlü ekonomistten bomba Dolar tahmini geldi

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer’in dolar tahmini çok konuşulacak. Piyasaları değerlendiren Selçuk Geçer, dolar kurunda beklediği yeni seviyeyi açıkladı. FED tarafından alınan sıkı para politika önlemleri doları tetiklerken DolarTL 27,14 liraya kadar yükselmiş durumda. Yatırımcılar ‘Dolar yükselecek mi, düşecek mi?’ sorusunu araştırırken Selçuk Geçer’den bomba tahmin geldi. Doları olan elinde beklesin! Selçuk Geçer Dolar’ın duracağı rakamı açıkladı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) uyguladığı sıkı para politikaları ile birlikte yükselişe devam eden Dolar kuru 27.14 TL’ye kadar yükseldi. Piyasaları değerlendiren ünlü ekonomist Selçuk Geçer, Dolar’da beklediği yeni seviyeyi duyurdu. ‘Dolar 30 TL’yi aşacak mı? Dolar yükselmeye devam edecek mi?’ sorularına yanıt aranırken Selçuk Geçer’den flaş bir tahmin geldi. Selçuk Geçer, Dolar’ın duracağı rakamı açıkladı.

Geçen hafta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından duyurulan Piyasa Katılımcıları Anketi’nde, yıl sonu için enflasyon tahminini yüzde 68 seviyesine çekmesi, Türk lirasında dalgalanmalara neden oldu. Duyurulan rakam sonrası piyasaları değerlendiren Selçuk Geçer, ABD’de geçtiğimiz hafta duyurulan enflasyonun 3.7 ile projeksiyonların üzerinde gerçekleşmesinin ardından çekirdek enflasyonun 4.2 ile hedeflenen seviyede stabilizasyonun sağlanamayacağını söyledi.

Dolar kurunda beklediği yeni seviyeleri duyuran Geçer, şunları söyledi:
“Bilindiği üzere, yaz aylarının başlarında Fed’in sıkı para politikalarından sapması, 2023 sonuna kadar faiz oranlarını stabil tutması ve 2024’te faiz indirimlerine geçiş yapması planlanmaktaydı. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. ABD’de duyurulan enflasyon rakamları, özellikle kritik kabul edilen çekirdek enflasyonun beklentilerin üzerinde seyretmesi dikkat çekmektedir.

Daha öncesinde de belirtmiş olduğum üzere, global ekonomi yeni bir enflasyonist dalga ile karşı karşıya kalabilir. Petrol fiyatlarının 100 doların eşiğine gelmesi ve bu seviyeyi aşması durumunda, bu barajı aşarak küresel ölçekte yeni bir enflasyonist çalkantıya yol açabilecektir. Türkiye’nin durumu zaten bu gelişmelere bağlı olmaksızın durağanlaşmıştır. Fakat, daha da olumsuz bir seyir beklenmektedir.

Altın piyasasında, ons fiyatlarının 2000 dolar seviyelerini tekrar ziyaret etmesi potansiyeli bulunmaktadır. Bu duruma paralel olarak, küresel arenada Dolar endeksinde küçük bir gerileme yaşanabilirken, Türk lirası karşısında değerlenmeye devam etmesi, hem ons değerinin artışı hem de döviz kurundaki yükseliş, gram altın değerlerinde ciddi bir artışa yol açabilir. Türk lirasının şu anki değeri, idealin üzerinde seyrediyor ve Dolar/TL oranının 42-43 lira seviyelerine gelmesi gerekmekte. Bu durumun gerçekleşeceğini gözlemleyeceğiz; Dolar’ın değerini arttırmak mecburiyetinde kalabiliriz ve Türkiye’nin isteği ne olursa olsun, Dolar’ın değerini 42 liralara çekmek zorunda kalabiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir