Van Gölü’nde Meydana Gelen Depremin Ardından Uzmanlar Riskli Bölgeleri Tek Tek Açıkladı

6 Şubat’ta meydana gelen ve büyük acı yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremin ardından uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden (YYÜ) Doç. Dr. Hamdi Alkan, 1970 ile 2022 yılları arasında Van Gölü ve civarında 14 bin 178 depremin kayda geçtiğini belirterek kentte riskin yüksek olduğu yerleri sıraladı.

Gümüşhane Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serkan Öztürk ile 2022- 2032 yılları arasında Van Gölü ve civarının depremselliği ile ilgili çalışma başlattığını söyleyen Alkan, bölgenin hareketliliğinin devam edeceğini vurguladı.

Van Gölü civarında aktif fayların yer aldığını belirten Alkan, 2011 yılında meydana gelen depremin ardından oluşan hareketliliğe dikkat çekerek ‘Van Gölü ve civarında birçok fay ve fay zonumuz var. En son 2011’de gördük. Bu aktif faylar, belli zamanlarda deprem üretiyor ve üretmeye devam edecekler’ dedi.

Göl çevresinde 1970 ve 2022 yılları arasında 1.0’den büyük 14 bin 178 depremin olduğunu ifade eden öğretim üyesi, bölgenin doğusunun daha yüksek risk taşıdığını açıkladı.

‘Van Gölü’nün doğusu, batısına göre daha yüksek riskli. Doğusunda daha çok deprem bekliyoruz ki; son olan 4.7’lik deprem bize bunu bir kez daha hatırlattı. Van Gölü’nü alıp, ikiye bölün. Doğusu, batısına göre daha yüksek riskli. Muradiye, Çaldıran, Özalp ve Erciş bu civara karşılık geliyor.’

Deprem beklenen bölgeler ??

Çalışmanın detaylarını aktaran Alkan, depremin meydana gelebileceği noktaları da paylaştı ve açıklamasında ‘Bu çalışma, 2022- 2032 yıllarında Van Gölü ve civarında nerede deprem bekleyeceğimiz ile alakalı bir çalışmadır. Bu bölgeler, Muradiye, Çaldıran, Özalp, Erçek ve Van şehir merkezi civarıdır. Bunlar, Çaldıran, Yeni Köşk, Erciş, Çolpan, Malazgirt ve Saray fayları civarlarındaki lokasyonlardır. Bu fay ve fay zonlarının hepsi, Van Gölü’nün doğusunda yer almaktadır. Van Gölü’nü son meydana gelen depremleri de dikkate alıp, ikiye böldüğümüzde; gölün doğusu daha riskli durumdadır. Gelecek zamanlarda bu bölgelerde deprem olma ihtimali daha yüksektir. Bu gelecek muhtemel depremlere göre, yapılarımızı inşa etmek zorundayız’ ifadelerine yer verdi.

Dün sabah saatlerinde Van Gölün’de 4 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, Naci Görür’de bölgenin sıkılaştığını ve durumun normal karşılanması gerektiğini duyurmuştu.

X hesabından paylaşımda bulunan Görür, ‘Van, Çakırbey’de 4,0 deprem oldu. Deprem, Karayazı Fay Zonu’nun Van Gölü doğusundaki devamında ve Erciş Fayı’nın güneyinde olduğu gözleniyor. Yakında Akçift ve Kuşcu yörelerinde de benzer boyutta depremler olmuştu. Son 6 Şubat depremlerinden sonra bunlar normal karşılanmalıdır. Bölge görece daha da sıkıştı. Sevgiyle’ açıklamalarında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir